Психијатрија

,,Живот треба волети више од његовог смисла”
                                                                                                  Ф.М.Достојевски

Свака особа је јединствено, непоновољиво биће и зато ми бирамо приступ који човека посматра као индивидуу, као целовитост тела, ума и духа , а ментално здравље посматрамо као резултат равнотеже између физичког, психичког, емоционалног, социјалног и духовног аспекта . Уважавајући индивидуалност сваког појединца креирамо индивидуалне терапијске програме и циљеве.

Наш стручни тим који чине лекари специјалисти психијатрије, психолози, социјални радник и медицинске сестре- техничари, посвећени су циљу да се кроз заједнички рад, превентивне и терапијске активности унапреди ментално здравље одраслих.

Подручја деловања:

- Анксиозни поремећаји:
- Панични поремећаји
- Агорафобија
- Генерализовани анксиозни поремећај
- Социјална фобија
- Специфичне фобије
- Сепарациони анксиозни поремећај
- Опсесивно компулзивни поремећај
- Акутна стресна реакција
- Пострауматски стресни поремећај
- Поремећај прилагођавања
- Анксиозно-депресивни поремећаји
- Поремећаји личности
- Поремећаји расположења
- Психотични поремећаји
- Болести зависности
- Психоорганске синдроме
- Деменције
- Консултативни прегледи за службу медицине рада

У реду је осећати напетост, забринутост, страх, тугу, безвољност, умор, тешкоће са спавањем, незадовољство, усамљеност… Уколико наведене тегобе ремете ваше свакодневно функционисање, потражите помоћ нашег стручног тима!



Тим службе за психијатрију чине:

1. Др Драгана Шурлан, психијатар, психотерапеут-саветник системске породичне психотерапије
2. Др Биљана Јевремовић, психијатар
3. Мираш Чукић, психолог
4. Наташа Кордик, психолог
5. Невена Васовић, соц.радник
6. Дафина Радојковић, мед.сестра-техничар
7. Славица Милованчевић, мед.сестра-техничар



Социјални радник

Још од 1959. године када је у Србији уведен социјални рад у здравству, социјални радници представљају важне чланове тима у раду са особама са различитим психичким тешкоћама кроз социјалну рехабилитацију, интервенције у кризним ситуацијама и оспособљавање за функционисање у свакодневном животу, али и кроз многе друге облике помоћи и подршке које олакшавају пацијентов повратак у средину и друштво. Социјални рад је настао као израз потребе постојања посредника који би помагао лекару да се боље упозна са пацијентом, а истовремено помагао и пацијенту и његовој породици.

Социјани радник у специјалистичкој служби, на одељењу психијатрије је специјализован за учешће у превенцији, лечењу и рехабилитацији душевних болести, уз нарочито посвећивање пажње породичним, срединским, културолошким и другим факторима који могу имати улогу у настанку и развоју психијатријских поремећаја.

Социјални радници имају важну улогу у побољшању менталног здравља и у ишодима лечења менталних поремећаја. Њихове вештине, као и њихов фокус на персонализацију и опоравак могу да омогуће људима да направе позитивне ишоде у лечењу, као и само-промене. Социјални радници су обучени да раде у партнерству са људима који користе њихове услуге, као и са њиховим неговатељима, како би на заједнички начин пронашли пут ка оздрављењу. Социјални рад има битну улогу у пружању и одржавању квалитетне ментално-здравствене услуге. Квалитетан социјални рад може трансформисати животе људи који имају различите менталне проблеме. Заједно са другим члановима мултидисциплинарног тима играју кључну улогу у идентификацији и приступу локалним услугама које задовољавају потребе људи и помажу у смањењу ризика од криза што доводи до побољшања менталног здравља пацијената.

Социјални радник у Заводу узима социјалну анамнезу у сврху тимске процене менталног стања пацијента И прављења плана лечења:
- израђује извештаје и даје мишљење о социјалном статусу пацијента
- прати социјално стање појединца или групе
- саветује појединца или групу
- истражује и извештава у случајевима злостављања и занемаривања
- вођа је Тима за превенцију и збрињавање особа изложених родно заснованом насиљу
- сарађује са Центром за социјални рад и другим релевантним институцијама
- врши социјалну анкету у породици, школи или код послодавца и пише извештаје
- обавља социотерапијски третман
- врши прикупљање хетероанамнестичких података на терену
- врши сарадњу са стручњацима и службама у области социјалне заштите, здравствене заштите, као и са стручњацима других профила и институција
- учествује у изради процедура за збрињавање пацијената са социјалном проблематиком
- учествује у редовним И повременим састанцима тима терапеута ( соц.радник, психијатар, психолог, педагог И др.) у циљу усаглашавањаставова за даљи третман
- врши посету породици или послодавцу пре повратка пацијента са лечења
- учествује у процесу континуиране едукације

Социјални радник у Заводу обезбеђује индивидуалну и групну социотерапију, вођење случаја, заступање, ресурсе, планирање и превентивну едукацију.


Невена Васовић - дипл. педагог, социјални радник